Fantazja dzieci. Czy istnieją idealne klocki dla dzieci

My rodzice często głowimy się nad problemem wyboru klocków dla naszego malucha. Z każdej strony słychać, że te klocki są najlepsze, a może jednak nie te a tamte. Można zwariować! Prawda? Więc czy istnieją klocki idealne? Istnieją, odpowiedź na to pytanie jest prosta i już tłumacze dlaczego.

Oczywiście wyróżniamy kilka typów klocków dla dzieci:

  • klocki lego
  • klocki cobi
  • klocki drewniane
  • klocki plastikowe
  • klocki piankowe

Jak widać rodzajów klocków jest sporo, a co bardziej drobiazgowi wymyślą pewnie jeszcze z 10 dodatkowych podgrup do każdego typu, ale nie o to chodzi.

Klocki i ich rodzaj powinniśmy dobierać kierując się wiekiem, ale też rozwojem swojego dziecka. Nie każdy 8 latek będzie potrafił budować klockami lego, ani każdy 4 latek nie będzie tak zdolny aby już zacząć używać lego. 

To może teraz scharakteryzujmy, każdy z rodzajów klocków:

  • klocki piankowe, najczęściej są to maty piankowe dla najmłodszych dzieci. Takie klocki są bezpieczne dla maluchów ze względu na to, że kiedy nasz dzieciaczek zacznie je wkładać do buzi nic mu się nie stanie. Z czasem dziecko zacznie odłączać jeden klocek od drugiego i próbować je łączyć. Trochę puzzle, trochę klocki.
  • klocki plastikowe, są dedykowane już do troszkę starszych dzieci. Ostrzejsze krawędzie wymagają, aby dziecko już rozpoznawało tego typu bodźce, oraz nasza uwaga musi być już bardziej skupiona. Tutaj też występują różne rozmiary i wielkości klocków, dlatego ciężko zdefiniować wiek odpowiedni do zabawy nimi.
  • klocki drewniane, najbardziej naturalne z wszystkich klocków. Oczywiście też trzeba zwrócić uwagę czy są z atestem. Często można spotkać klocki sprowadzane np. z Chin, które tych atestów nie mają. Trzeba na to zwrócić uwagę, bo takie klocki są bardzo polecane dla najmłodszych dzieci ze względu właśnie na ich naturalność. Występują różne wielkości i rodzaje tego typu zabawek, dlatego musimy dostosować je sami do rozwoju dziecka. Małe dzieci często biorą wszystko do ust, dlatego zwróćmy uwagę czy farba którą są pokryte klocki nie jest szkodliwa dla dzieci w razie obdrapania.
  • klocki cobi, często nazywane “lego dla młodszych” z czym można się zgodzić. Różnią się od klocków lego tym, że są większe co pomaga młodszym dzieciom w ich używaniu. Bardzo często motywy z klocków lego są odzwierciedlane w klockach cobi. 
  • klocki lego, ten rodzaj klocków jest rozpoznawalny na całym świecie. Dedykowany już dla dzieci starszych, z racji poziomu trudności. Wiele również małych części może był kłopotliwe dla mniejszych dzieci. Oryginalne klocki lego posiadają zabezpieczenie na wypadek połknięcia go przez dziecko. Jest to mała dziurka najczęściej na środku każdego klocka, która w razie połknięcia go przez dziecko umożliwia mu oddychanie. Mały szczegół, ale jakże ważny z racji bezpieczeństwa.

Jak widać powyżej, ciężko określić, który z rodzajów klocków będzie idealny. Różna faktura, wielkości, poziom trudności pokazują, że idealne klocki to takie, przy których Twój maluch będzie miał największą frajdę w danej chwili. Uśmiech dziecka jest najważniejszy, dlatego klocki wybierajmy takie przy, których ten uśmiech będzie największy.